Altın Yatırımcıları Bu Verileri Bekliyor: Fiyatları Nasıl Etkileyecek?

Altın fiyatları, yüksek Hazine getirileri nedeniyle gerileyerek getirisi olmayan varlıkları daha az cazip hale getiriyor. Yatırımcılar daha fazla bilgi için Mayıs ayı perakende satış verilerini bekliyor. Fed yetkilileri yıl sonuna kadar olası bir faiz indirimine işaret ediyor. Temkinli yaklaşım, enflasyondaki mütevazı ilerlemeden kaynaklanıyor. Perakende satışlar ve işsizlik başvuruları da dahil olmak üzere gelecek ekonomik raporlar altın fiyatlarını etkileyebilir. Yatırımcılar bu temel göstergeleri yakından takip ediyor.

Hazine getirileri yükselirken altın fiyatları baskı altında

Altın fiyatları, ABD Hazine tahvil getirilerindeki artış nedeniyle aşağı yönlü baskı yaşarken, yatırımcılar tüketici sağlığı hakkında bilgi edinmek için Mayıs ayı perakende satış verilerini bekliyor. Piyasa ayrıca birkaç Fed yetkilisinin belirsizliği artıran konuşmaları öncesinde de gergin.

Salı günü 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi hafif bir artışla %4,2808’e, 2 yıllık Hazine tahvilinin getirisi ise %4,7629’a yükseldi. Getirilerdeki bu mütevazı artışlar altın fiyatlarını etkiliyor. Çünkü yüksek getiriler tipik olarak altın gibi getirisi olmayan varlıkların cazibesini azaltıyor.

Federal Reserve görünümü

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, geçtiğimiz hafta Fed, gösterge politika faizini %5,25-%5,50 seviyesinde tuttu. Ayrıca, bu yıl yalnızca bir faiz indirimi yapılabileceğini belirtti. Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari Pazar günü yaptığı açıklamada, Aralık ayında tek bir faiz indiriminin makul bir tahmin olduğunu belirterek, enflasyonun %2 hedefine geri döndüğünden emin olmak için daha fazla kanıta ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker da bu düşünceyi yineleyerek, ekonomik tahminlerinin tutması halinde yılsonuna kadar bir faiz indiriminin uygun olacağını belirtti. Ancak, gelecek verilere dayanarak bu görüşünü değiştirme olasılığını da kabul etti. Harker, son enflasyon verilerinin cesaret verici olmasına rağmen, ilerlemenin mütevazı olduğunu ve temkinli bir yaklaşım gerektirdiğini vurguladı.

Altın için önemli ekonomik veri açıklamaları

Piyasa birkaç önemli ekonomik göstergenin açıklanmasını merakla bekliyor. Salı günü Mayıs ayı perakende satış verileri, sanayi üretimi, imalat üretimi ve işletme stokları bekleniyor. Haftanın ilerleyen günlerinde, konut satışları, işsizlik başvuruları ve konut başlangıçları ile ilgili raporlar daha fazla ekonomik bilgi sağlayacaktır.

City Index’in kıdemli analisti Matt Simpson’ın da belirttiği gibi altın fiyatları son zamanlarda önemli bir hareket göstermeden dalgalandı. Analist, hayal kırıklığı yaratan perakende satışların parlak metal için 2.350 doların üzerinde bir kırılmayı tetikleyebileceğini öne sürüyor. CME Group’un FedWatch aracına göre Kasım ayında faiz indirimi olasılığı %75 seviyesinde. Bu da altının trendini daha da etkileyebilir.

Merkez bankası altın alımları

Yüksek fiyatlara rağmen, Dünya Altın Konseyi‘nin yıllık anketinde de vurgulandığı gibi, devam eden makroekonomik ve siyasi belirsizlik nedeniyle merkez bankalarının altın rezervlerini artırmaya devam etmesi bekleniyor.

Piyasa tahmini: Kısa vadede temkinli, uzun vadede yükseliş!

Piyasa analisti James Hyerczyk, piyasanın son durumunu ve teknik resmi değerlendiriyor. Kısa vadede, altın fiyatlarının yükselen Hazine getirileri ve önemli ekonomik veriler ile Fed konuşmaları öncesindeki temkinli hava nedeniyle baskı altında kalması muhtemel. Ancak, yılın ilerleyen dönemlerinde faiz indirimi potansiyeli ve merkez bankası alımlarının devam etmesi, altın için uzun vadeli bir yükseliş görünümüne işaret ediyor. Yatırımcılar yakın vadede temkinli kalmalı. Ancak ekonomik koşullar geliştikçe uzun vadeli yükseliş beklentilerini göz önünde bulundurmalı.

Altın fiyatları günlük grafik

Altın fiyatı, 50 günlük hareketli ortalaması olan 2.343,84 doların altında kaldığı sürece baskı altında kalmaya devam edecek ya da bir aralıkta seyredecek gibi görünüyor. Bu direnç ve yukarı yönlü bir kırılma için potansiyel bir tetikleme noktası. Aşağı yönde ise 2.277,34 dolardaki dip seviye, düşüşün hızlanması için bir tetikleyici olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir