Vergi Üstüne Vergi Geliyor

Enflasyonla mücadele bahanesiyle emek ücretlerini baskılayan, faizleri yükseltip borç batağındaki milyonları daha da zora sokan iktidar, şimdi de vergi dalgasıyla vatandaşın cebine yeni bir yük bindirmeye hazırlanıyor.

BirGün’den Semih Güven’in yazısına göre basına sızan bilgilere göre, hükümet ek vergi paketiyle en az 226 milyon TL ek gelir elde etmeyi planlıyor. Bu paket kapsamında birçok alanda ek vergiler getirilecekken, vatandaşın doğrudan cebini etkileyecek kritik düzenlemeler de yer alıyor.

Paketin en dikkat çekici maddelerinden biri engelli vatandaşlara yönelik. Mevcut uygulamada ÖTV’den muaf tutulan engelliler için bu muafiyet süresi 10 yıla çıkarılıyor. Bu düzenlemeyle engelli vatandaşların kazanılmış hakları elinden alınıyor ve engelleri aşmaları gereken bir yaşamda daha da zor duruma düşürülüyorlar.

Motokuryeler de bu vergi dalgasından nasibini alacak. 126 binin aşkın motokuryeden hizmet bedellerinin yüzde 15’i vergi olarak kesilecek. Bu karara tepkiler yükselirken, motokuryelerin iş sağlığı ve güvenliğine yönelik herhangi bir düzenleme yapılmaması da dikkat çekiyor. Hızlı teslimat baskısı altında “kelle koltukta” çalışan motokuryelere ek vergi dayatmak, bu sektörde insan onuruna yakışır çalışma koşullarının sağlanmaması anlamına geliyor.

Yurt dışına seyahat etmeyi düşünen vatandaşlar da bu ek vergi dalgasından etkileniyor. 150 TL olan yurtdışı çıkış harcı 1.500 TL’ye çıkarılıyor. Bu artış, vize masrafına yakın bir seviyeye ulaşarak yurtdışı seyahatlerini zorlaştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir